Teknik Analize Giriş Dersleri 104. Ichimoku Indikatörü

Moderatörler: SerdarBtk, UsaGurhin, cahitberkay, hardfork

Cevapla
hardfork
Site Admin
Mesajlar: 70
Kayıt: Cum Kas 16, 2018 8:45 am

Pzt Oca 07, 2019 7:05 am

1930larda Japon gazeteci Goichi Hosoda tarafından oluşturulan ve 1960ların sonunda (1968 olduğu yazıyor bazı kaynaklarda) piyasaya sürülmüş ve uzun testlere ve denemelere tabi tutulmuş indikatördür.

Piyasaya sürüldükten kısa süre sonra Japonya, Asya piyasalarında kabul görmüş Avrupa ve ABD de kabul görüp kullanılması ise 1990lı yılların başlarına denk gelmiştir.

Temel mantığı Japon mum grafiklerinin kolay okunması ve hareketli piyasalarda trend yönünü takip etmesi üzerine kuruludur.
Kelime anlamı olarak "bir bakışta" olarak çevirilebilir olup mantığı grafiklerin hızlıca yorumlanması olarak anlaşılabilir.

Hareketli ortalamalar, MACD, Momentum gibi bir çok indikatörden oluşmakta ve daha sağlıklı al-sat sinyali vermektedir.

Ichimoku Indikatöründeki bileşenleri çevirir isek
  • Tenkan Sen->Dönüş Çizgisi (9 periyot hareketli ortalamanın varsayılan değeri.)
  • Kijun Sen->Standart Çizgisi(26 periyot hareketli ortalamanın varsayılan değeri.)
  • Senkou SpanA ->Önü Span1 (9 periyot hareketli ortalamanın, 26 periyot hareketli ortalama ile toplanıp ikiye bölünüp, elde edilen sonucun 26 periyot ileri kaydırılması ile elde edilir. )
  • Senkou SpanB ->Önü Span2 (52 periyot içerisindeki en yüksek değer ile en düşük değerin toplanıp ikiye bölünüp, elde edilen sonucun 26 periyot ileri kaydırılması ile elde edilir. )
  • Chikou Span -> Geciken Span (Kapanış Fiyatlarının 26 periyot geriye kaydırılması ile elde edilir.)
  • Ichimoku Bulutu:Senkou SpanA ile Senkou SpanB arasındaki kalan bölgeye denmektedir.
Resim

Kijun sen önemli bir destek yada direnç seviyesi görür ve düz olduğu zamanlar kararsız bir piyasayı işaret eder. Kijun sene fiyatın yakın olması alım için fikir verir.

Hareketli ortalamalarda kısa periyodun uzun periyodu yukarı kesmesi bir al sinayali kabul edilir. Bunun En güzel örneği Golden Crosstur(MA(50)nin MA(200)ü yukarı kesmesine denir.). Bunun benzeri Ichimokuda da vardır. Tenkan Seni Kijun Yukarı Keser ise bu bir al sinyalidir.

Resim

Grafiğe dikkatli bakılır ise Tenkan Sen Kijun Seni yukarı kestiği Noktada sert bir yükseliş yaşanmış.

https://tr.tradingview.com/chart/P3lOyJng/# grafik göstergeler/Indicators kısımından seçildiğinde renkleri ve çizgileri kendinize göre ayarlayabilirsiniz.
ResimIchimokuda bulut yeşil renkte ise bu al sinyalidir ve fiyatın yükselmeye devam edeceğini gösterir.
Bulut gri ise satıcılı bir piyasanın hakim olduğunu göstermektedir. Bulut kalın ise destek ve direnç güçlü, bulut ince ise zayıf bir destek yada dirençtir.

Fiyat bulutun üstünde ise SpanA ve SpanB destek, bulutun altında ise direnç eğer fiyatlar bulutun içinde ise fiyatın yönünü belirlemediği anlamına gelir.

Resim

Senkou SpanB düzgü çüzgi halinde ise güçlü bir destektir ve buradan aşağı kırılması durumunda fiyatta ciddi düşüş beklenir.

Resim

Btc grafiğinde görüldüğü üzere SpanB nin altında seyreden BTC aşağı sert kırılmıştır.
Cevapla