Satoshi ile birlikte çalışmış Hal Finney

Bitcoin,Satoshi,

Moderatörler: SerdarBtk, UsaGurhin, cahitberkay, hardfork

hardfork
Site Admin

Pzt Kas 26, 2018 4:42 am

Finney
Aslen Bitcointalk'ta yayınlandı

Son dört yıl hakkında yazacağımı düşündüm, Bitcoin ve benim için olay zamanı.

Beni tanıyanlar için Hal Finney. Phil Zimmermann ile yakın bir şekilde çalışarak, PGP'nin erken bir versiyonu üzerinde çalışıyorum. Phil, PGP Corporation'ı kurmaya karar verdiğinde, ilk işlerden biriydim. Emekli oluncaya kadar PGP'de çalışacağım. Aynı zamanda Cypherpunks ile ilişkiye girdim. Diğer faaliyetlerin arasında ilk kriptografik olarak anonim kalanı kaldı.

2008'in sonlarına doğru hızlı ve Bitcoin duyurusu. Kriptografik graybeards'ın (50'li yaşlarımdayken) alaycı olma eğiliminde olduğunu fark ettim. Ben daha idealistim; Kriptoyu, gizemi ve paradoksunu hep sevdim.

Satoshi, şifreleme listesi listesinde Bitcoin'i açıkladığında, en iyi ihtimalle şüpheci bir resepsiyon aldı. Kriptograflar, clueless noobs tarafından çok büyük şemalar görmüşlerdir. Diz salgısı reaksiyonuna sahip olma eğilimindedirler.

Ben daha olumluydım. Şifreli ödeme planlarıyla uzun zamandır ilgilenmiştim. Ayrıca, genellikle Bitcoin ile gerçekleştirilecek fikirleri yarattığını kabul eden Wei Dai ve Nick Szabo'yla tanışmak ve kapsamlı bir şekilde uyuşmak için yeterince şanslıydım. RPOW adlı iş temelli para birimimin kendi kanıtımı oluşturma girişimi yaptım. Bu yüzden Bitcoin'in yüzleştiğini gördüm.

Satoshi yazılımın ilk sürümünü duyurduğunda, hemen aldım. Sanırım Satoshi yanında bitcoin çalıştırmak için ilk kişi bendim. Ben, 70-bir şeyi engelledim, ve Satoshi bana bir test olarak bana on sikke yolladığında, ilk bitcoin işleminin alıcısıydım. Önümüzdeki birkaç gün boyunca Satoshi ile bir e-posta konuşması yaptım, çoğunlukla hatalar bildiriyor ve onları tamir ediyordum.

Bugün, Satoshi'nin gerçek kimliği bir sır haline geldi. Ama o zamanlar, çok akıllı ve samimi olan genç bir Japon soy adamıyla uğraştığımı düşündüm. Hayatım boyunca birçok parlak insanı tanımak için iyi bir servetim vardı, bu yüzden işaretleri tanıdım.

Birkaç gün sonra, bitcoin oldukça istikrarlı çalışıyordu, ben de koşmayı bıraktım. Zorluğun 1 olduğu günlerdi ve bir GPU ile bile bir CPU ile bloklar bulabilirdiniz. Sonraki günlerde birkaç blok attım. Ama kapattım çünkü bilgisayarımın sıcak çalışmasına sebep oldu ve fan sesi beni rahatsız etti. Geçmişe baktığımızda, keşke daha uzun süre beklemeyi diledim, ama öte yandan, başlangıçta olamayacak kadar şanslıydım. Bu cam yarısı dolu yarım şeylerden biri.

Bitcoin'in daha sonra duyduğum bir sonraki 2010'un bitiminde, bunun hala devam etmediğini görünce şaşırdığımda, bitcoinlerin parasal değeri vardı. Eski cüzdanımı mahvettim ve bitcoinlerimin hala orada olduğunu keşfetmek için rahatlamıştım. Fiyat gerçek paraya tırmandığında, madeni paraları çevrimdışı bir cüzdana aktardım, umarım geleneklerime bir şey değeceklerdir.

Mirasçılardan bahsetmişken, aniden ölümcül bir hastalık teşhisi konduğunda 2009'da bir sürprizim oldu. O yıl başında hayatımın en iyi şeklindeydim, çok fazla kilo verdim ve koşu mesafesini aldım. Birkaç yarım maraton koştum ve tam bir maraton için eğitmeye başlamıştım. 20+ mil koşuya çıktım ve hepim ayarlandığını düşündüm. O zaman her şey ters gitti.

Vücudum başarısız olmaya başladı. Konuşmamı yumuşattım, ellerimde güç kaybettim ve bacakları iyileşmek için yavaştı. Ağustos 2009'da, aldım ünlü beyzbol oyuncusu sonra, Lou Gehrig hastalığı olarak da adlandırılan ALS teşhisi verildi.

ALS beyinden gelen sinyalleri kaslara taşıyan motör nöronları öldüren bir hastalıktır. İlk zayıflığa neden olur, sonra yavaş yavaş felç artar. Genellikle 2 ila 5 yıl içinde ölümcül olur. Semptomlar ilk başlarda hafifdi ve çalışmaya devam ettim, ancak yorgunluk ve ses sorunları beni 2011'in başlarında emekli olmaya zorladı. O zamandan beri hastalık ilerlemeyi sürdürdü.

Bugün, aslında felç oldum. Bir tüple beslendim ve nefesim başka bir tüple destekleniyor. Bilgisayarı ticari bir gözetleme sistemi kullanarak çalıştırıyorum. Aynı zamanda bir konuşma sentezleyicisi var, bu yüzden bu benim sesim. Bütün gün güç tekerlekli sandalyemde geçiriyorum. Tekerlekli sandalyemin pozisyonunu gözlerimi kullanarak ayarlayabilmek için bir arduino kullanarak bir arayüz geliştirdim.

Bu bir ayar oldu, ama hayatım çok kötü değil. Hala okuyabilir, müzik dinleyebilir, televizyon ve film izleyebilirim. Yakın zamanda kod yazabileceğimi keşfettim. Çok yavaş, muhtemelen daha önce olduğumdan 50 kat daha yavaş. Ama ben hala programlamayı seviyorum ve bana hedefler veriyor. Şu anda, Bitcoin cüzdanlarını güçlendirmek için "Güvenilir Bilgi İşlem" i desteklemek üzere tasarlanan modern işlemcilerin güvenlik özelliklerini kullanarak Mike Hearn'in önerdiği bir şey üzerinde çalışıyorum. Neredeyse serbest bırakılmaya hazır. Sadece belgeleri yapmak zorundayım.

Ve tabi ki, bitcoinlerin fiyat dalgaları bana eğlendiriyor. Oyunda deri var. Ama ben, benim için biraz kredi ile, şans aracılığıyla benim bitcoins geldi. 2011'in kazasında yaşadım. Daha önce de gördüm. Haydan gelen huya gider.

Bu benim hikayem. Genelde oldukça şanslıyım. ALS ile bile, hayatım çok tatmin edici. Ama hayat beklentim sınırlıdır. Bitcoinlerinizi kalıtımla ilgili tartışmalar akademik ilgiden daha fazladır. Bitcoinlerim kasada saklanıyor ve oğlum ve kızım teknoloji meraklısı. Bence yeterince güvenli. Mirasımla rahatım.
[biraz düzenlenmiş]

Kaynak : https://nakamotoinstitute.org/bitcoin-and-me/